ZAPRASZAMY

 

Msza święta klubowa

W niedzielę 3 marca o godz. 11.30 w kościele pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej Ksiądz Kapelan, o. Piotr Janik SJ, odprawi  Mszę św. w intencji śp. Stefana Tatary. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, a po mszy św. tradycyjnie do Klubu na spotkanie przy herbacie.

***

Film o śp. bp Tadeuszu Pieronku

Serdecznie zapraszamy na film ?Ojciec, czyli o Pieronku?  w reżyserii Szymona J. Wróbla w środę 7marca o godz. 18.00. Przypominamy, że Szymona Wróbla  gościliśmy w Klubie w ubiegłym miesiącu jako autora książki o tym samym tytule. Poprowadził spotkanie, poświęcone pamięci bp Pieronka, rozmawiając z  zaproszonymi przez nas osobami znającymi dobrze zmarłego.

***

Spotkania z Biblią. ?Symbole proroka?

W czasach biblijnych żyło wielu proroków, ale jakie cechy charakteru odróżniały ich od innych, po czym lud poznawał, że dana osoba jest prorokiem? Jakie symbole przypisywano prorokom? Odpowiedź na te pytania poznamy na wykładzie dr Marii Kantor w środę 13 marca o godz. 18.00, na które serdecznie zapraszamy.

***

Spadkobiercy ognistych rydwanów?

Ojciec Marian Zawada, po studiach ekonomicznych, wstąpił do Zakonu OO. Karmelitów Bosych. Studiował m.in. na ?Teresianum? w Rzymie, doktoryzował się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2005 r. jest dyrektorem Centrum Kultury Duchowej im. Św. Edyty Stein ?Communio Crucis?. W 2011 r. uzyskał tytuł dr hab. na Uniwersytecie Papieskim JPII w Krakowie. Opublikował ponad 40 książek i mnóstwo artykułów. Jest red. serii wyd. ?Źródła karmelitańskie?. Od czerwca 2014 r. pełni funkcję przeora klasztoru w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy w czwartek 14 marca o godz. 18.00 na wykład o. Mariana Zawady OCD pt. ?Spadkobiercy ognistych rydwanów?. Usłyszymy o Górze Karmel jako tyglu kultur, o Eliaszu ? proroku ognistym i jego synach eremitach. Dalej o duchowości karmelitańskiej w czasach obecnych. 

***

Miejsca świete i nieświęte. Rumunia ? Transylwania

W ramach cyklu Miejsca święte i nieświętezapraszamy21 marca w czwartek o godz.18.00na pierwszą część objazdu po Rumunii. Będziemy zwiedzać zakładane przez osadników niemieckich miasta Transylwanii, czyli będą to kolejno Kluż-Napoka, Sighisoara, Braszów, Sybin, Alba Julia i  jeszcze Bukareszt. Wstąpimy także do dwu chłopskich twierdz, czyli do Prejmer i Rasnov, zobaczymy zamek Draculi w Bran oraz królewski pałac Peles. Zapraszamy! 

***

Trzy Marie i liczne Magdaleny. Kłopoty z tajemniczą świętą.

Paweł F. Nowakowski - historyk i teolog pracujący na Akademii Ignatianum w Krakowie. Autor książek pt. "Maryja. Biografia Matki Bożej" i "Maria Magdalena". W swoich publikacjach w bardzo głęboki sposób opisuje prawdziwą historię postaci biblijnych. Oddziela fakty od mitów, dociera
do szerokiej gamy nieznanych źródeł ze wszystkich wieków. Mrówcza historyczna praca pozwala na genialny opis postaci biblijnych i rzuca na nie zupełnie nowe światło.

Maria Magdalena jest jedną z najciekawszych i zarazem najbardziej enigmatycznych postaci w Biblii. Była obecna pod krzyżem i to ona pierwsza odkryła pusty grób. Ale Ewangelie mówią o niej niewiele więcej. W ciągu wieków pojawiały się więc na jej temat różne domysły. Co spowodowało,
że papież św. Grzegorz Wielki utożsamił ją z nawróconą grzesznicą? Dlaczego niektórzy współcześni autorzy chcą w niej widzieć rywalkę św. Piotra czy autorkę czwartej Ewangelii? Te i inne fakty przedstawi nam Paweł F. Nowakowski. Na spotkanie połączone z promocją książki Wydawnictwa Znakzapraszamy w środę 27 marca o godz. 18.00.

Z ŻYCIA KLUBU

Na temat fenomenu osobowości ks. bp. Tadeusza Pieronka rozmawiali uczestnicy spotkania, które odbyło się 7 lutego  w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie.  Był postacią niezwykłą. Mówił o sobie, że jest niepokorny i za nią płacił wysoką cenę, ale ta niepokorność wynikała z odwagi ? jak zaznaczyli  uczestnicy.

W trakcie spotkania Mieczysław Pieronek, brat biskupa, opisał trudną historię rodziny Pieronków, lata wysiedlenia.  Okres okupacji był ciężki, ponieważ nie było z nami całej rodziny. Mama odwiedzała nas dwukrotnie. To były trudne czasy wojny. Zdaniem uczestników historia rodziny biskupa była niezwykła i ukształtowała go jako człowieka.

Ks. Kazimierz Sowa opowiedział, że jako młody ksiądz przychodził wraz z innymi na obiady do stołówki przy ul. Kanoniczej w Krakowie, podczas których miał okazję rozmawiać m. in. z bp. Pieronkiem i ks. Józefem Tischnerem. ?Uważam, że to najciekawsze doświadczenie formacyjno-edukacyjne. Codziennie mieliśmy absolutne MBA kościelne.  Dzisiaj dostrzegam wyraźniej, że były to dyskusje bez tematów tabu?.

 Małgorzata Radwan-Ballada wspominała, że przyjaźniła się z bp. Pieronkiem przez 49 lat. Był człowiekiem niezwykłym. Przez wszystkie lata przychodziliśmy do niego i rozmawialiśmy o aktualnych sprawach, był zawsze zainteresowany polityką. Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej dostrzegał niebezpieczeństwo laicyzacji, stąd powstała myśl o konferencjach, na które przyjeżdżali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Wszystkie bolesne tematy związane z obecnymi czasami były szeroko omawiane.

Dominika Jaźwiecka przypomniała, że bp Pieronek był dla wielu osób niewygodny, dlatego był  pomijany. Mówił o sobie, że jest niepokorny i za nią płacił wysoką cenę moralną, która wynikała z odwagi, a nie głupiego buntu i chęci pokazania się.  Mówił to co myślał. Czasem było to dla niektórych kontrowersyjne, bo ludzie nie umieli pogodzić tego, że był demokratą otwartym na świat a jednocześnie księdzem, dla którego Ewangelia była najważniejsza. Zwróciła uwagę, że biskup był człowiekiem niezwykle otwartym, stale zadawał młodym ludziom pytania i potrafił słuchać.

Spotkanie poprowadził Szymon J. Wróbel, autor książki i filmu o bp. Tadeuszu Pieronku.

 ***

Serdecznie dziękujemy za wieloletnie uwiecznienie na zdjęciach  wydarzeń klubowych (opłatków, pielgrzymek, wycieczek) dr Zbigniewowi Stankiewiczowi. Jednocześnie prosimy o kolejne zdjęcia z naszych spotkań.

***

 

Miło nam poinformować, że w sekretariacie KIK-u członkowie mogą odbierać okolicznościową broszurę  z okazji 60-lecia powstania Klubu.Bardzo dziękujemy wydawnictwu ZNAK za opracowanie i wydrukowanie materiałów.