Drukuj
Odsłony: 147

ZAPRASZAMY

Msza św. klubowa i Opłatek

W niedzielę 5 stycznia o godz. 11.30 o. Piotr Janik SJ odprawi mszę św. w kościele ss. Klarysek pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej. Zapraszamy na wspólną modlitwę, a po niej na tradycyjny Opłatek do Klubu. Mile widziane są, jak zawsze, domowe wypieki, które można przynieść przed mszą św.

?Czterokształtna Ewangelia:

Mateusz. Wprowadzenie do lektury?

Jak powstawały Ewangelie? Czym różni się Ewangelia Mateusza od ksiąg, których autorami są Marek, Łukasz albo Jan? Jaka oryginalna myśl teologiczna przyświeca każdemu z nich? Jak czytać Ewangelie, aby widzieć w nich nie tyle biografię Jezusa, ile ? podstawową dla naszej duchowości ? Księgę Życia?

Na pytania te spróbujemy odpowiedzieć w cyklu czterech wykładów poświęconych Ewangelii Marka, Mateusza, Łukasza i Jana.

Na drugi wykład w tym cyklu, który wygłosi ?miłośnik Biblii? ? Janusz  Poniewierski ? zapraszamy w środę 8 stycznia o godz. 18.00 na Sienną 5, parter.

Galowy Koncert Kolęd

W sobotę 11 stycznia o godz. 16.15 Akademicki Chór Organum przy Klubie Inteligencji Katolickiej  i Zespół Ricercar oraz dyrygent Bogusław Grzybek zapraszają do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kopernika 25 (oo. Jezuici) na doroczny Galowy Koncert Kolęd, benefis na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych HOSPICJUM im. św. Łazarza w Krakowie.

Podczas koncertu prowadzona będzie kwesta na rzecz Hospicjum. Szczegóły koncertu będą zamieszczone na plakatach.

Serdecznie zapraszamy!

?Obraz Izraela i Żydów w myśli chrześcijańskiej? 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Łukaszem Kamykowskim, autorem monografii ?Obraz Izraela i Żydów w myśli chrześcijańskiej. Cz. 2?. W spotkaniu tym w środę 15 stycznia o godz. 18.00  wezmą udział:  prof. Aleksander  Skotnicki, mec. Zofia Radzikowska i Henryk Woźniakowski.

?Burzenie murów, wznoszenie mostów?

 Projekcja filmu pt. Pielgrzymka pojednania do Rosji

W spotkaniu i projekcji filmu wezmą udział ks. Manfred Deselaers, opiekun duchowy prowadzący pielgrzymkę oraz scenarzysta i reżyser filmu Krzysztof Żurowski.

Ks. Manfred  z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu z grupą Polaków odbył pielgrzymkę do Kazania i Moskwy, aby modlić się o pokój na świecie.  Odwiedzili ?szlak stalinowskiego terroru? w Moskwie. W dawnym poligonie NKWD oglądali mogiły polskich i rosyjskich ?nowo-męczenników?.  Spotykali się z Bractwem Przemienienia, które pokutuje za ?błędy rewolucji sowieckiej 1917 r.? w ramach ?Akcji Narodowej Pamięci?. Pielgrzymka stanowiła próbę dialogu między katolikami, prawosławnymi i muzułmanami. Jej celem było pokonywanie różnych barier, szukanie porozumienia i pojednania ? budowanie  mostów.

Reżyser  filmu, Krzysztof Żurowski, jest uczniem Kieślowskiego i Zanussiego. Po ukończeniu ASP w Warszawie, studiował reżyserię na WRiTV na Uniwersytecie Śląskim oraz filozofię i teologię na PAT w Warszawie. Zdobył wiele nagród za filmy dokumentalne, fabularyzowane i reportaże oraz programy telewizyjne na festiwalach krajowych i międzynarodowych.

Serdecznie zapraszamy w środę 22 stycznia o godz. 19.00.

Miejsca święte i nieświęte

W ramach cyklu Miejsca święte i nieświęte  przenosimy się na południe Włoch, na  Sycylię. Zwiedzimy  Palermo i Monreale, gdzie zobaczymy m. in. wspaniałe katedry wybudowane przez władców normańskich. Następnie odwiedzimy starożytne ruiny Segesty
i Agrigento, a podróż zakończymy w Piazza Armerina. Można tam podziwiać dobrze zachowane rzymskie mozaiki. Zapraszamy 23 stycznia, w czwartek, o godz. 18.00.

POLECAMY

Ojciec Święty wprowadził do kalendarza liturgicznego nowe święto. Odtąd III Niedziela Zwykła będzie obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Papież Franciszek ogłosił to w Liście Apostolskim w formie motu proprio ?Aperuitillis?. Czytamy w nim, że to świętowanie ma się przyczynić, ?aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego?. List został podpisany w 1600 rocznicę śmierci  doktora Kościoła, św. Hieronima, tłumacza i miłośnika Biblii. Niedziela Słowa Bożego będzie obchodzona w całym Kościele po raz pierwszy  26 stycznia 2020 roku.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

?Życzliwymi bądźmy!? (Dz 28,1-10)

Kraków, 18-25 stycznia 2020

Program nabożeństw ekumenicznych

 niedziela 12 stycznia, godz. 16.00

?kościół św. Klemensa w Wieliczce, ul. Zamkowa 7, nabożeństwo z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

sobota 18 stycznia, godz. 17.00

? kościół polskokatolicki, ul. Miechowity 19, nabożeństwo ekumeniczne

niedziela 19 stycznia, godz. 15.00

? Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, ul. TotusTuus 32, Centralne nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem Metropolity krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

poniedziałek 20 stycznia

godz. 17.00 ? kościół św. Szczepana, ul. Sienkiewicza 19, nabożeństwo z udziałem przedstawicieli Kościoła Polskokatolickiego

godz. 18.00 ? kościół św. Floriana, ul. Warszawska 1c, nabożeństwo z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego

godz. 19.30 ? kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika 9, nabożeństwo prowadzi Wspólnota Taizé z udziałem przedstawicieli Ewangelicznego Kościoła Metodystycznego 

wtorek 21 stycznia, godz. 18.00 ? kaplica Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ul. Długa 3, nabożeństwo ekumeniczne

środa 22 stycznia, godz. 17.00 ? cerkiew prawosławna, ul. Szpitalna 24, Akatyst

czwartek 23 stycznia, godz. 18.00 ? kościół ewangelicko-augsburski św. Marcina, ul. Grodzka 56, nabożeństwo ekumeniczne

sobota 25 stycznia, godz. 16.45 ? kościół św. Barbary, pl. Mariacki. Nieszpory o jedność, prowadzi wspólnota CheminNeuf, o godz. 18.00 spotkanie ze wspólnotą ?Chrystus w Starym Mieście?, Plac Mariacki 7

 WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

wtorek 21 stycznia, godz. 20.00 ? o. Marek Blaza SJ ? "Czemu służy dialog ekumeniczny? Czy on ma w ogóle jakiś sens? Te pytania rodzą się z powodu rozczarowania dialogiem. Wydawało się, że przyniesie on wydatniejsze owoce." WAJ, ul. Kopernika

środa 22 stycznia, godz. 19.00 - projekcja filmu pt. Pielgrzymka pojednania do Rosji. W spotkaniu pt. "Burzenie murów, wznoszenie mostów" wezmą udział ks. Manfred Deselaers (Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu), prowadzący pielgrzymkę oraz scenarzysta i reżyser filmu Krzysztof Żurowski. Spotkanie w KIK-u, ul. Sienna 5, parter

 

XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypada w piątek 17 stycznia i tego dnia o godz. 13.00 odbędzie się nabożeństwo z udziałem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w kaplicy uniwersyteckiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Franciszkańskiej 1, natomiast dzień wcześniej, w czwartek 16 stycznia o godz. 18.00 w Auli bł. Jakuba Strzemię przy ul. Franciszkańskiej 4 odbędzie się spotkanie z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i Przewodniczącego krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusza Jakubowicza, którego tematem przewodnim będzie hasło tegorocznego Dnia Judaizmu: ?Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować? (Wj 20,8).

Wydarzenia centralne

16 stycznia (czwartek) 18:00
Aula bł. Jakuba Strzemię, ul. Franciszkańska 4
SPOTKANIE z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza i Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusza Jakubowicza
MODLITWA i ŚPIEW w języku polskim i hebrajskim
PRELEKCJE: Czas w judaizmie, czas w chrześcijaństwie (Klaudia Miśkowicz), Szabat na co dzień (Olga Adamowska), Dziedzictwo judaizmu w liturgii Kościoła katolickiego (Wojciech Sznyk OP)
MUZYKA: Jarmuła Band
PROWADZENIE: Jakub Drath

17 stycznia (piątek) 13:00
Kaplica Św. Jana Pawła II, ul. Franciszkańska 1
NABOŻEŃSTWO z udziałem Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w kaplicy uniwersyteckiej UPJPII

Wydarzenia towarzyszące

13 stycznia (poniedziałek) 18:00 / JCC Krakow, ul. Miodowa 24
O ŻYDOWSKIM ŚWIĘTOWANIU
Klub Chrześcijan i Żydów ?Przymierze? zaprasza na spotkanie z Zofią Radzikowską
Prowadzenie: Janusz Poniewierski

15 stycznia (środa) 18:00 / JCC Krakow, ul. Miodowa 24
WSPÓLNE ZAPLATANIE CHAŁEK z rabinem Avim Baumolem
Zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

15 stycznia (środa) 18:00 / KIK, ul. Sienna 5
PROMOCJA KSIĄŻKI ks. prof. Łukasza Kamykowskiego ?Obraz Izraela i Żydów w myśli chrześcijańskiej? cz. 2 z udziałem Zofii Radzikowskiej, prof. Aleksandra Skotnickiego i Henryka Woźniakowskiego

 

Komunikaty

Co roku w drugiej połowie stycznia Klub uczestniczy w wydarzeniach ekumenicznych, na które składają się: Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Aktualny program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zamieszczony w Biuletynie, natomiast  program Dnia Judaizmu i Dnia Islamu w Kościele katolickim  udostępnimy Państwu na stronie internetowej Klubu, na Facebooku i wywiesimy na bramie na Siennej 5.

Drodzy Członkowie!

W związku z  coraz większymi kosztami wysyłki Biuletynu KIK zamierzamy w miesiącu styczniu 2020 roku przeprowadzić weryfikację. Chcielibyśmy uzgodnić,  którzy Członkowie  chcą otrzymywać Biuletyn poprzez wysyłkę listu. Dlatego prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty Członków,  którzy chcą otrzymywać  Biuletyn drogą listową, tak jak dotychczas.

W tym celu w styczniu oprócz dyżurów czwartkowych i dyżurów przed spotkaniami, robimy dodatkowe dyżury  13 i 20 stycznia w godz. 11.00 - 12.00.

Jednocześnie informujemy , że od miesiąca stycznia Biuletyn będzie dostępny  w siedzibie Klubu, przy ul. Siennej 5,    na portierni (na parterze) w godz. 9.00- 21.00.

Wysyłka mailowa Biuletynu będzie kontynuowana. Ponadto  Biuletyn  jest dostępny na stronie internetowej Klubu i na Facebooku. Zachęcamy do korzystania z tej formy informacji.

Zwracamy się także z prośbą o regularne płacenie składek członkowskich, a  jeżeli jest to możliwe, o ofiarowanie darowizny na działalność statutową Klubu.

                                                      Zarząd