Msza święta

Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę w niedzielę 3 listopada o godz. 11.30 do kościoła ss. Klarysek pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej. Mszę św. w intencji zmarłych śp. Członków Klubu i w 24. rocznicę śmierci śp. Andrzeja Potockiego, wieloletniego prezesa Klubu, odprawi o. Piotr Janik SJ.

Po mszy św. spotykamy się w Klubie przy herbacie.

***

Spotkania z Biblią Księga Psalmów i ich autorzy

Księga Psalmów była i nadal jest jedną z najważniej- szych ksiąg Starego Testamentu. Psalmy są mocno osadzone w tradycji biblijnej; pozwalają dostrzec problemy z jakimi zmagali się Izraelici, by oddawać hołd Bogu Jahwe. Zarówno tradycja żydowska i chrześcijańska autorstwo części Psalmów przypisują królowi Dawidowi. Kim byli pozostali autorzy?

Zapraszamy na spotkanie z dr Marią Kantor w środę 13 listopada o godz. 17.00.

***

XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę

W sobotę 16 listopada zapraszamy do udziału w dorocznej pielgrzymce Klu- bów do Częstochowy. Członkowie KIK-ów z całej Polski zbierają się przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Pani, by dziękować Bogu i prosić Go o umocnienie na kolejny rok pracy.

PROGRAM PIELGRZYMKI:
09.30 ? Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem ks. abp. dr. Stanisława Gądec- kiego i koncelebrowana przez kapelanów Klubów
11.00?11.30 ? Modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego
11.30?13.00 ? Wykłady w Kaplicy Różańcowej:
11.30?12.15 ? ?Troska o dobrze uformowane sumienie? ? ks. abp dr Stanisław Gądecki (metropolita poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski)
12.15?13.00 ? ?Episkopat Polski na Soborze Watykańskim II? - dr Michał Białkowski (UMK, KIK Toruń)
14.00?14.45 ? Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich i złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II

Odjazd autokaru w sobotę 16 listopada o 6.30 rano z parkingu przed Domem Turysty (obecnie Hotel Wyspiański) przy ul. Kopernika. Zapisy i wpłaty 45 zł od osoby do 7 listopada w sekretariacie w godzinach dyżurów.

***

?Czterokształtna Ewangelia: Marek. Wprowadzenie do lektury?

Jak powstawały Ewangelie? Czym różni się Ewangelia Marka od ksiąg, których autorami są Mateusz, Łukasz albo Jan? Jaka oryginalna myśl teologiczna przyświeca każdemu z nich? Jak czytać Ewangelie, aby widzieć w nich nie tyle biografię Jezusa, ile - podstawową dla naszej duchowości - Księgę Życia?
Na pytania te spróbujemy odpowiedzieć w cyklu czterech wykładów poświęconych Ewangelii Marka, Mateusza, Łukasza i Jana.

W środę 20 listopada o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na pierwszy wykład w cyklu, który wygłosi ?miłośnik Biblii? - Janusz Poniewierski - publicysta katolicki, autor i redaktor wielu książek.

***

Miejsca święte i nieświęte Obrazki z Włoch ? Trydent i Werona

W ramach cyklu Miejsca święte i nieświęte 21 listopa- da, w czwartek, o godz. 18.00, kontynuujemy naszą podróż po północnych Włoszech. Po krótkiej wizycie w Brixen, w którym dawniej odpoczywali papieże, odwiedzimy Trydent, miejsce znane z ważnego dla Kościoła soboru, potem zobaczymy alpejskie jezioro Garda, a na za-kończenie niezwykle bogatą w zabytki Weronę, miasto Ro- mea i Julii. Zapraszamy!

***

?Zapach Boga. Kardynał Konrad Krajewski?

W środę 27 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Tadejem, dziennikarzem, publicystą i dokumentalistą. Wśród filmów dokumentalnych należy wymienić ?Tajemnicę Jana Pawła II? (2011r.). To wyjątkowa opowieść o papieżu Polaku. O nieznanych wydarzeniach z czasów pontyfikatu, o świętości i wielkości Ojca Świętego opowiada jeden z jego najbliższych współpracowników, papieski ceremoniarz, obecnie jałmużnik papieża Franciszka, kard. Konrad Krajewski.

Kardynał siebie nazywa ?pogotowiem ratunkowym Franciszka?, a o nim mówią ? kardynał ubogich, biskup ulic i cierpienia, Robin Hood papieża.

Konrad Krajewski, to człowiek bezkompromisowy, jednoznaczny, ostry w wypowiedziach, ale wrażliwy na cierpienie, które jest dla niego ważniejsze niż prawo. Swoim działaniem szokuje, zawstydza, zmusza do myślenia i otwiera serca. Nie zwraca uwagi na krytykę lub pochwały, robi to, bo uważa, że ludziom trzeba pomagać dziś, a nie jutro. Ewangelię, którą żyje na co dzień, wciela w życie. Nie udziela wywiadów, zajmuje się biednymi.

Spotkanie będzie promocją książki pt. ?Kard. Konrad Krajewski. ZAPACH BOGA?, którą opracował zaproszony gość, Krzysztof Tadej, dwukrotny laureat watykański.

Po spotkaniu będzie można nabyć tę wyjątkową książkę w cenie promocyjnej!

***

ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

Papież Franciszek napisał, że chrześcijanie są wezwani do zaangażowania na rzecz ubogich, aby ?nie zdradzić wiarygodności Kościoła i dać skuteczną nadzieję osobom bezdomnym?.
W dniu 17 listopada będziemy obchodzić III Światowy Dzień Ubogich pod hasłem: ?Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie?.