Drukuj
Odsłony: 283

ZAPRASZAMY

W niedzielę 3 lutego o godz. 11.30w kościele pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej Ksiądz Kapelan o. Piotr Janik SJ, odprawi  Mszę św. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, a po mszy św. tradycyjnie do Klubu na spotkanie przy herbacie.

 

?Fenomen osobowości  śp. Księdza Biskupa Tadeusza Pieronka?

Gorąco pragniemy oddać cześć zmarłemu śp. Księdzu Biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi. Kim był Ksiądz Biskup dla Kościoła w Polsce, a szczególnie dla nas Krakowian, jaką rolę odegrał jako duszpasterz kościoła krakowskiego a także jako profesor Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II oraz o bardzo licznych Jego osiągnięciach i zasługach rozmawiać będą: ks. Kazimierz Sowa, Mieczysław Pieronek, Małgorzata Radwan-Ballada i  Dominika Jaźwiecka. Spotkanie poprowadzi Szymon J. Wróbel, dziennikarz, publicysta autor książki pt. ?Ojciec, czyli o Pieronku? . Pan Szymon Wróbel nakręcił również film o śp. Księdzu Biskupie, który obejrzymy w późniejszym terminie.  Serdecznie zapraszamy na to spotkanie 7 lutego (czwartek) o godz. 18.00.

 

Spotkania z Biblią. "Czy jesteś Eliaszem?" - J1, 21

Serdecznie zapraszamy wśrodę 13 lutego o godz. 18.00  na kolejne ?Spotkanie z Biblią? pt. Czy jesteś Eliaszem!(J1, 21), które poprowadzi pani dr Maria Kantor. Będzie to kontynuacja rozważań  o życiu i posłaniu św. Jana Chrzciciela oraz omówienie misji proroka Eliasza.

 

?Mądrość, która daje nadzieję ? ks. Józef Tischner?

Wśrodę 20 lutego naszym gościem będzie znany publicysta, felietonista ?Tygodnika Powszechnego? Wojciech Bonowicz, który jest autorem kilkunastu książek, wywiadów-rzek  oraz laureatem kilku prestiżowych nagród. Wojciecha Bonowicza znamy także jako autora lub redaktora książek o ks. Józefie Tischnerze oraz opiekuna merytorycznego Dni Tischnerowskich w Krakowie.

Zaproszony gość, Wojciech Bonowicz, przypomni nam wielkiego człowieka, filozofa, kapłana Józefa Tischnera. ?Mądrość, która daje nadzieję? ? to myśl przewodnia książki pt. Alfabet Tischnera. Tokolejna zachęta do spotkania z wciąż żywą i inspirującą myślą księdza i filozofa. Miłość i cierpienie, sumienie i wolność, krzyż i nadzieja, góry i górale, komunizm i demokracja - to tylko niektóre z haseł, jakie się w nim znalazły. To jednak przede wszystkim książka, która pokazuje, jak iść przez życie, i skłania do rozmowy o tym, co naprawdę ważne.

Serdecznie zapraszamy 20 lutego o godz. 18.00 

 

Miejsca święte i nieświęte. Bułgaria

W cyklu Miejsca święte i nieświęte,w czwartek 21 lutego o godz. 18.00, kontynuujemy podróż po Bałkanach. Zapraszamy na objazd Bułgarii. Rozpoczniemy od najstarszych zabytków, czyli ruin pierwszej stolicy
i sławnego jeźdźca z Madary.  Następna dawna stolica to Wielkie Tyrnowo i obecna, czyli Sofia. Zobaczymy też dwa najważniejsze monastyry: Rylski i Baczkowski. Na zakończenie wizyta w czterech miastach. Będą to kolejno: Płowdiw, Stara Zagora, Nesebar i Warna. Zapraszamy!

 

Testament: Stary czy Pierwszy? Podstawy duchowości biblijnej

Serdecznie zapraszamy do Klubu 27 lutego o godz. 18.00na wykład Janusza Poniewierskiego. Pan Janusz Poniewierski  jest znanym dobrze w naszym środowisku publicystą katolickim, autorem i redaktorem wielu książek. Przez wiele lat był kierownikiem działu religijnego ?Tygodnika Powszechnego? oraz redaktorem miesięcznika ?Znak?. Ponadto prezesował krakowskiemuKlubowi Chrześcijan i Żydów ?Przymierze?,
w którym nadal aktywnie działa. Jako współredaktor ?Dzieł zebranych Jana Pawła II? otrzymał Nagrodę Totus. Do nagrody tej był również kilka razy nominowany indywidualnie. Został także nominowany do nagrody dziennikarskiej ?Ślad? im. Bp. Jana Chrapka.

Janusz Poniewierski, jako wybitny znawca Biblii, a szczególnie Starego Testamentu, wygłosi wykład o duchowości biblijnej.

 

Z ŻYCIA KLUBU

Miło nam poinformować, że w listopadzie 2018r. Prezydium Klubu z ks. kapelanem przyjęte zostało  przez ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po przedstawieniu  historii  i obecnej działalności   Klubu, wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa na tematy związane z historią ruchu klubowego, o historii lokalu naszego klubu przy ulicy Siennej 5. Poruszono również bieżące tematy związane z historią i z obecną sytuacją Kościoła w Polsce. Na zakończenie wręczyliśmy ks. arcybiskupowi książkę o historii Klubu Inteligencji Katolickiej  oraz ?Poczet Prezesów KIK? przygotowany przez Janusza Poniewierskiego  z okazji jubileuszu 60-lecia KIK-u w Krakowie.

  ***

Informujemy, że w krakowskim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej nasz Klub reprezentuje Joanna Blachnicka.

***

Bardzo serdecznie dziękujemy członkom i sympatykom Klubu za tak liczny udział w  Spotkaniu Opłatkowym. Podczas spotkania chór Organum pod kierownictwem Bogusława Grzybka zaśpiewał kilka kolęd, zachęcając do wspólnego kolędowania wszystkich uczestników. Tradycyjnie można było degustować wspaniałe wypieki naszych członków. Trudno było się rozstać, wszyscy umówili się na kolędowanie na przyszły rok.

***                                    

 Miło nam poinformować,  że Stefan Wilkanowicz, zacny Jubilat,  jest bliski wielu osobom. Dowodem tego był bardzo liczny udział w uroczystościach (msza św, debata) zorganizowanych przez Klub  z okazji Jubileuszu
95 ? lecia urodzin.