Zapraszamy

 

Msza święta klubowa


Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę w niedzielę 4 marca o godz. 11.30.
Mszę św. odprawi nasz kapelan o. Stanisław Łucarz SJ.
Tradycyjnie po mszy św. zapraszamy na spotkanie przy herbacie do Klubu.

 

Film ?Bóg w Krakowie?


W środę 7 marca o godz. 18 zapraszamy na niezwykły film pt. ?Bóg w Krakowie?. Naszym gościem będzie Jacek Lecznar, który w filmie wcielił się w postać św. Brata Alberta. Pamiętamy listopadowe spotkanie z Aktorem na "Wieczorze wspomnień" poświęcone pamięci św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.

 

?Jan Kaczkowski - życie pod prąd?


Kim był i czym się zajmował w swoim krótkim życiu zmarły w 2016 roku ks. Jan Kaczkowski? Każdy z nas słyszał o kapłanie, który walcząc z nieuleczalną chorobą poświęcił się bez reszty osobom chorym i niepełnosprawnym. Na czym polegał fenomen "siły bezsilnego".

Autorem tej niezwykłej biografii jest Przemysław Wilczyński - dziennikarz działu krajowego ?Tygodnika Powszechnego? oraz wielu artykułów o problematyce społecznej i edukacyjnej. Został laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej oraz trzykrotnym laureatem Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii "Publicystyka".

 

Spotkania z Biblią


Muzeum Archeologiczne Rockefellera usytuowane jest we wschodniej Jerozolimie, poza Starym Miastem w miejscu, na którym w 1099 r. obozowali krzyżowcy i stąd przeprowadzono zwycięski atak na miasto. Muzeum powstało w 1927 r. z inicjatywy Jakuba Breasteda, którą finansował bankier John D. Rockefeller. Obejmuje zespół budynków muzealnych, które mieszczą zbiory archeologiczne z terenów Palestyny. Zebrane eksponaty pochodzą nawet z okresu paleolitu.

 

?Od charyzmatyka do mistyka. Wprowadzenie do modlitwy chrześcijańskiej?


Sławomir Zatwardnicki, autor książki pt. ?Od charyzmatyka do mistyka? 20 marca o godz. 18 zaprasza do zrobienia sobie przerwy w życiowej wędrówce i wejścia do namiotu spotkania z Panem ? zarówno tego oddalonego od świata ludzkich spraw, jak i rozbijanego w obozie naszej codzienności. Inspirując się przeżyciami wielkich mistyków i myślami mistrzów duchowości chrześcijańskiej, a także własnymi doświadczeniami modlitewnymi, wkłada w nasze ręce niezwykły przewodnik, który napotykającym trudności w modlitwie pomoże odnaleźć właściwą ścieżkę, a pragnącym pogłębić i wzbogacić swoje życie duchowe wskaże nowe modlitewne szlaki.


Sławomir Zatwardnicki jest doktorem teologii, członkiem Towarzystwa Teologów Dogmatyków oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych, autorem licznych artykułów i książek, w tym opublikowanej przez Wydawnictwo eSPe Tata strongman. Bloger i youtuber (kanał ?Rybie Oko?).


Miejsca święte i nieświęte

W dniu 22 marca, w czwartek, na godz. 18-tą zapraszamy do Kambodży. Zwiedzanie rozpoczniemy od okolic dawnej stolicy imperium Khmerów, Angkor Thom. Planujemy wstąpić do aż sześciu świątyń, każda z nich inna i każda na swój sposób ciekawa. Będą to kolejno: Bayon o stu kamiennych twarzach; największe puzzle świata, czyli Baphuon; następnie wrośnięta w wreszcie dwie mniejsze, ale wykwintne Bantay Srei i Bantay Samre. W międzyczasie podglądniemy codzienne życie współczesnych Khmerów i popłyniemy na krótki rejs po jeziorze Tonle Sap. Na zakończenie jeszcze aktualna stolica, czyli Phnom Penh, gdzie zobaczymy Wat Phnom, Pałac Królewski oraz Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng.

 

DROGA KRZYŻOWA


W sobotę 24 marca, przed Niedzielą Palmową, zapraszamy na Drogę Krzyżową. Tym razem wybieramy się do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej w Tuchowie.
Plan wyjazdu:
- Msza święta
- Droga Krzyżowa
- Zwiedzanie Muzeum i Szopki
- Ciepły posiłek

Zapisy i wpłaty 45 zł. od osoby (podróż i posiłek) przyjmowane są w sekretariacie Klubu w godzinach dyżurów do 22 marca br.
Odjazd autokaru o godzinie 8.00 z parkingu przed dawnym Domem Turysty przy ul. Kopernika.

 

POLECAMY

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

Laureatami Nagrody im. księdza Stanisława Musiała w roku 2017 zostali:
- za twórczość ks. prof. Michał Czajkowski, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce
- za działalność społeczną ? Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej


Światowy Dzień Modlitwy


Światowy Dzień Modlitwy skupia wokół siebie chrześcijan różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 120-letniej tradycji. Tegoroczne ekumeniczne nabożeństwo Światowego Dnia Modlitwy ?Wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre" odbędzie się w piątek 2 marca o godz. 17.00 w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Po nabożeństwie organizatorzy zapraszają na wspólną agape.
W tym roku modlimy się za kobiety z Surinamu (do 25 listopada 1975 roku kolonia Gujana Holenderska)

***

W lutym w Klubie gościliśmy bp Pascala Gollnischa, dyrektora generalnego stowarzyszenia L'Oeuvre d'Orient oraz wykładowcę UP JPII, ks. prof. Jana Żelaznego. Dziękujemy za pomoc o. dr Grzegorzowi Chrzanowskiemu OP w roli tłumacza oraz prezesowi Henrykowi Woźniakowskiemu za prowadzenie całości spotkania.
L'Oeuvre d'Orient jest francuskim stowarzyszeniem od 160 lat niosącym pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Powstała inicjatywa powołania polskiego oddziału (filii) stowarzyszenia, które umożliwi przekazywanie pomocy bezpośrednio z Polski chrześcijanom w Syrii, Iraku, Libanie i in. krajach Bliskiego Wschodu.
Stowarzyszenie jest w trakcie rejestracji w Polsce i nie dysponuje jeszcze nr konta, dzięki któremu będzie możliwa pomoc finansowa.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z ks. prof. Janem Żelaznym pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Marsz Pamięci


W tym roku, 13 i 14 marca, przypada 75. rocznica likwidacji krakowskiego getta.


W niedzielę 11 marca o godzinie 12.00 odbędzie się Marsz upamiętniający te tragiczne wydarzenia. Jak co roku jego uczestnicy zbiorą się na placu Bohaterów Getta i przejdą drogę na teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Dla większości mieszkańców getta była to droga ku śmierci. Zapraszamy do uczestnictwa w Marszu Pamięci mającym na celu uczczenie ofiar Zagłady, członków społeczności, która przez wieki współtworzyła kulturowe, duchowe i religijne dziedzictwo naszego miasta. W przedwojennym Krakowie była to jedna czwarta jego obywateli. Udział w Marszu będzie także wyrazem solidarności z wszystkimi, którzy pragną tamte wydarzenia zachować w społecznej pamięci, by wspólna przyszłość była budowana na wzajemnym szacunku, porozumieniu i dialogu. Dziś jest to szczególnie potrzebne.
Marsz rozpocznie się częścią oficjalną o godz. 12.00 przed Apteką pod Orłem ? Muzeum Pamięci na Placu Bohaterów Getta. Po niej nastąpi przemarsz ulicami Podgórza ? Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską ? na teren byłego obozu KL Płaszów, gdzie odbędzie się krótka ceremonia połączona z modlitwą za pomordowanych