BIULETYN

Nr 148/2018 Styczeń

Spis treści
1. Zapraszamy
2. Nagroda dla Pani Józefy Hennelowej
3. Komunikaty
4. Zebrania sekcji, spotkania, dyżury

Znalezione obrazy dla zapytania szopka czarno biała szkic

Drodzy Członkowie i Sympatycy Klubu!
Pełnych ciepła, pokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia
oraz zdrowia, pomyślności i Błogosławieństwa Bożego
w Nowym 2018 Roku życzy
Zarząd

 

ZAPRASZAMY

Msza św.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w niedzielę 7 stycznia o godz. 11.30 podczas Mszy św. klubowej, którą odprawi ksiądz kapelan o. Stanisław Łucarz SJ. Po Mszy św. zapraszamy do Klubu na herbatę

***

W niedzielę 7 stycznia o godz. 17.00 Akademicki Chór Organum przy Klubie Inteligencji Katolickiej i Zespół Ricercar zapraszają do Filharmonii Krakowskiej na doroczny Galowy Koncert Kolęd, benefis na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych HOSPICJUM im. św. Łazarza w Krakowie.

Wykonawcami koncertu pod dyrekcją Bogusława Grzybka będą połączone chóry Organum z Krakowa, Cantata z Niepołomic, soliści: Elżbieta Towarnicka, Wiktoria Bisztyga i Jacek Ozimkowski, Zespół Instrumentalny Ricercar, recytacje Jerzy Trela.

Podczas koncertu prowadzona będzie kwesta na rzecz Hospicjum. Serdecznie zapraszamy.

***

Serdecznie zapraszamy na tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze śpiewaniem kolęd w czwartek 11 stycznia o godzinie 17.00. Mile widziane domowe wypieki lub owoce.

***

W środę 17 stycznia o godz. 18.00 dr Maria Kantor przedstawi nam ilustrowane zdjęciami relacje ze swojego ostatniego pobytu w Izraelu na przełomie roku 2017/2018 (22.12 - 6.01.). Serdecznie zapraszamy.

***

Zapraszamy na drugą część podróży na Zakaukazie. Tym razem Armenia.
Na początek odwiedzimy trzy klasztory w tym najstarszym chrześcijańskim kraju świata. Będą to kolejno Hachpat, Sanahin i Sewanawank nad jeziorem Sewan. Zatrzymamy się także na wyjątkowym cmentarzu, na którym zachowało się kilkaset tzw. chaczkarów, potem przy karawanseraju na Jedwabnym Szlaku oraz zobaczymy Zorac Karer, czyli armeński odpowiednik Stonehenge.
Potem kolejne trzy wyjątkowe klasztory: Tatew, Norawank i Geghard.
Wstąpimy też do Eczmiadzynu, nazywanego armeńskim Watykanem i oczywiście do stolicy. Następnie wracamy do Gruzji i będzie to skalne miasto Wardzia, słynne uzdrowisko Borjomi i na koniec Batumi.
Zapraszamy!

XXI DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE

Pokój! Pokój dalekim i bliskim! Iz 57, 19

wtorek 16 stycznia godz. 18.30
"Obraz Żydów w myśli chrześcijańskiej"
Debata z udziałem: dr Zofii Radzikowskiej (JCC), ks. prof. Łukasza Kamykowskiego (UPJPII) i red. Janusza Poniewierskiego.
Prowadzenie: Henryk Woźniakowski, prezes Wydawnictwa Znak Centrum Społeczności Żydowskiej – JCC Kraków, ul. Miodowa 24

środa 17 stycznia 2018 godz.15.30
Nabożeństwo słowa Bożego
Przewodniczy: ks. Łukasz Kamykowski
Śpiew: Jarmuła Band i Goście
bazylika Ojców Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5

16.30 Chrześcijaństwo a judaizm. Czego katolik może się nauczyć od religijnego Żyda?
mgr Urszula Antosz-Rekucka, zaangażowana w dialog chrześcijańsko-żydowskii upamiętnianie dziedzictwa polskich Żydów Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, ul. Franciszkańska 1, s. 120, I p.

Organizatorzy: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII w Krakowie, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Ojcowie Franciszkanie, "Klub Chrześcijan i Żydów Przymierze", JCC, Fundacja Polania.

TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

organizowany przez Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII; Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej; Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej; Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie; Wspólnotę Głos na Pustyni.

18 – 25 stycznia 2018
Prawica Twoja wsławiła się mocą… (Wj 15, 6)

PROGRAM NABOŻEŃSTW EKUMENICZNYCH W KRAKOWIE

niedziela 14 I 2018, g. 16.00 – kościół św. Klemensa w Wieliczce, ul. Zamkowa 7 z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE TYGODNIA MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

z udziałem przedstawicieli innych Kościołów
czwartek 18 stycznia 2018, g. 18.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Marcina, ul. Grodzka 56

piątek 19 I 2018 g. 18.00 – Kościół Polsko-Katolicki ul. Miechowity 19

sobota 20 I 2018 g. 16.30 Oficjum o jedność – kościół św. Barbary (prowadzi wspólnota Chemin Neuf) Mały Rynek

niedziela 21 I 2018 g. 15.00 sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach nabożeństwo z udziałem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego 18.00 Kościół Świętego Krzyża ul. Świętego Krzyża 23 z udziałem przedstawicieli Kościoła Prawosławnego

poniedziałek 22 I 2018 g. 18.00
– kościół św. Floriana ul. Warszawska 1 c z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego
– kościół św. Szczepana ul. Sienkiewicza 19 z udziałem przedstawicieli Kościoła Polskokatolickiego

wtorek 23 I 2018 g.18.00 kaplica Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego ul. Długa 3

środa 24 I 2018 g. 18.00 Cerkiew Prawosławna ul. Szpitalna 24

czwartek 25 I 2018 g. 18.00 Co nam dała Reformacja? Rozmawiają: ks. dr Roman Pracki (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i ks. prof. Łukasz Kamykowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Prowadzenie: dr Dominika Kozłowska (red. nacz. Miesięcznika "Znak")
Klub Inteligencji Katolickiej, ul. Sienna 5, I p.

XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
piątek 26 stycznia 2018
godz. 15.30

Nabożeństwo słowa Bożego przewodniczy ks. Łukasz Kamykowski referent Archidiecezji Krakowskiej ds. Dialogu Międzyreligijnego bazylika Ojców Franciszkanów, Kraków, pl. Wszystkich Świętych 5

godz. 16.30 POKÓJ W OCZACH KOBIET O TYM, CO ROBIMY ̶ I CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ DLA POKOJU MIĘDZY RELIGIAMI rozmawiają:
Dżenneta Bogdanowicz (muzułmanka) Fundacja ̶ Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich w Kruszynianach "Asman"
dr Edyta Gawron (żydówka) Instytut Judaistyki UJ i Centrum Społeczności Żydowskiej ̵ JCC Kraków
dr Joanna Barcik (chrześcijanka) Katedra Filozofii Religii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Budynek dydaktyczny UPJPII, ul. Franciszkańska 1, s. 201, II p.
Organizatorzy: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Wspólnota Sant'Egidio, Ojcowie Franciszkanie

 

NAGRODA DLA PANI JÓZEFY HENNELOWEJ

5 grudnia w Bibliotece Kraków Jan Pieszczachowicz wręczył Józefie Hennelowej nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. Kapituła tej nagrody przyznała ją w tym miesiącu zasłużonej dziennikarce i pisarce, znanej głównie z łamów "Tygodnika Powszechnego" za książkę "Coraz bliżej albo coraz mniej", wydaną w 2017 r. nakładem Wydawnictwa "Znak".
Ten zbiór zapisków z lat 2013 – 2017 przynosi przemyślenia autorki, postrzegane z pozycji wieku schyłkowego, pełne głębokich konstatacji, poruszających prostotą ujęcia, ale taką prostotą która zaskakuje i onieśmiela wytwornością formy i elegancją.
"Niewątpliwie zaletą książki – stwierdza we Wstępie biskup Grzegorz Ryś – jest jej osobisty charakter. Zawiera ona przemyślenia zapisane na gorąco, subiektywnie, często mające charakter rozrachunku piszącej z własnym życiem. Z drugiej strony teksty te mają walor świadectwa epoki. Tło często stanowią dla nich bieżące wydarzenia, o których słyszymy w mediach. Wielką wartość stanowi fakt, że pani Hennelowa potrafi bardzo wyraźnie rozdzielać płaszczyzny: religijną – chrześcijańską od politycznej i narodowej. Wielu komentatorom te sfery nakładają się na siebie, co ma dramatyczne skutki. (…) Z kart tej książki płynie właśnie taka wrażliwość i takie miłosierdzie, o którym mówi Papież. (…) Ta książka wyraża jej wielki dystans wobec jakiegokolwiek etykietowania. Taka jest wrażliwość Autorki. Wrażliwość wynikająca z mądrości osoby mającej szczęście – powtórzę – żyć w naprawdę interesujących czasach".
Z Józefą Hennelową, nie tylko o najnowszej książce, ale i o jej wizji współczesnego świata, rozmowę prowadziła Marta Szostkiewicz. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wypełniając szczelnie biblioteczną czytelnie.
Nagroda Krakowska Książka Miesiąca przyznawana jest od 1995 r. Pomysłodawcą tej nagrody był Jan Pieszczachowicz, w latach 1995- 2017 fundowana była ze środków miejskich przez Śródmiejski Ośrodek Kultury, a od czerwca 2017 r. – przez Bibliotekę Kraków. Otrzymało ją dotąd około 250 osób – prozaików, poetów, autorów książek popularno–naukowych, autorów książek z zakresu krytyki literackiej i artystycznej. W gronie nagrodzonych znaleźli się m.in.: Czesław Miłosz, Jan Józef Szczepański, Sławomir Mrożek, Franciszek Ziejka, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Krzysztof Orzechowski, Michał Rożek, a ostatnio: Maria Pyrlik, Wojciech Ligęza, Przemysław Marcin Żukowski i Anna Grochowska. Gratulujemy!

Stanisław Dziedzic

 

KOMUNIKATY

Składki członkowskie

Bardzo dziękuję tym członkom Klubu, którzy regularnie opłacają składki oraz wszystkim, którzy przekazują darowizny. Przypominam, że składki członkowskie dla osób pracujących wynoszą 10 zł, a dla emerytów 5 zł miesięcznie. Ponieważ składki i darowizny stanowią jedyny dochód Klubu, bardzo gorąco apeluję do członków Klubu o regularne płacenie składek. .

Elektroniczna wersja Biuletynu

W związku ze wzrostem kosztów przesyłki pocztowej Biuletynu prosimy o zgłoszenie do Sekretariatu Klubu informacji, komu można przesyłać nasz program mailem. Prosimy o podanie adresu mailowego.

Przypominamy, że KIK ma swój profil na Facebooku:

Przypominamy, że KIK ma swój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/klubinteligencjikatolickiejwkrakowie/
Można tam zaglądać bez konieczności logowania lub posiadania własnego konta na portalu. Zachęcamy do licznych odwiedzin i polubień oraz prosimy o wszelkie sugestie, dzięki którym nasz profil uzyska pożądany kształt, a w szczególności pożądaną treść i szatę graficzną

 

ZEBRANIA SEKCJI, SPOTKANIA, DYŻURY

We wszystkich sprawach klubowych zapraszamy do sekretariatu Klubu w godzinach dyżurów czyli w czwartki od 17.00 do 18.00 oraz na godzinę przed spotkaniami organizowanymi na Siennej w inne dni tygodnia