BIULETYN

Nr 145/2017 Październik

Spis treści
1. Ksiądz biskup Grzegorz Ryś arcybiskupem łódzkim
2. Od prezesa
3. Zapraszamy
4. Polecamy
5. Nagroda im. Ireny Sendlerowej
6. Komunikaty
7. Jubileusz
8. Katechizm dla dociekliwych
3. Zebrania sekcji, spotkania, dyżury

KSIĄDZ BISKUP GRZEGORZ RYŚ ARCYBISKUPEM ŁÓDZKIM

Wyniesienie Biskupa Grzegorza do godności arcybiskupiej i powierzenie mu przez Ojca Świętego Archidiecezji Łódzkiej jest dla nas źródłem radości. Oto charyzmatyczny duszpasterz, wybitny uczony, wspaniały kapłan został postawiony przed zadaniem trudnym lecz jakby dla Niego, lidera nowej ewangelizacji, stworzonym. Kościół łódzki, polski i powszechny zyskają wiele na tym awansie. Jednak radości naszej towarzyszą łzy i żal: odchodzi z Krakowa ktoś, do kogo mogliśmy się zwracać w trudnych sprawach, kto prowadził dla nas wykłady i rekolekcje, kto sprawował Eucharystię w intencji najważniejszych dla nas spraw i osób, kto pomagał nam rozeznawać w problemach prywatnych, środowiskowych, publicznych. Księdza Arcybiskupa wolno nam wszak nazwać naszym opiekunem i przyjacielem, a jego mądrość i poczucie humoru nieraz pozwalały nam zobaczyć skomplikowane problemy we właściwej perspektywie.

Księże Arcybiskupie, życzymy Ci z głębi serca, aby wedle Twej biskupiej dewizy "Virtus in infirmitate" – nadal i coraz głębiej zamieszkiwała w Tobie moc Chrystusa, aby Pan towarzyszył Ci wiernie i wspierał na ścieżce, na którą wstępujesz. A my będziemy towarzyszyć Ci modlitwą oraz nadzieją, że pomimo nowych obowiązków będziesz pamiętał o krakowskim KIK-u i kiedyś znów będziemy się radować spotkaniem w naszych progach.

ZARZĄD

OD PREZESA

Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Przyjaciele Klubu,

Rozpoczynamy 60 rok działalności Klubu (1 kwietnia 1958 roku stowarzyszenie zostało formalnie zarejestrowane). Życzę Państwu, żeby ten rok był dobry i owocny, intelektualnie i duchowo. Liczę bardzo na aktywność nie tylko Zarządu, ale także na czynny udział Państwa w tworzeniu i realizacji programu Klubu, tak abyśmy wspólnymi siłami pogłębiali zarówno wiarę jak i wiedzę.

W tegorocznym programie znajdą Państwo m.in. comiesięczne Msze św., pojedyncze i cykliczne wykłady, spotkania, wycieczki i pielgrzymki. Wszystko to jest możliwe dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu naszych stałych wykładowców, gości i wolontariuszy, którym winni jesteśmy wielką wdzięczność za poświęcany nam czas, chęć dzielenia się swoją wiedzą i czasem – przede wszystkim – sercem. Przypomnę, że od 2015 roku pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę organizowane są w trzecią sobotę listopada, a więc w tym roku będzie to 18 listopad. Informacje o programie i zapisach pojawią się w Biuletynie.

Dzięki życzliwemu wsparciu Arcybractwa Miłosierdzia nasze spotkania, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywać się będą z reguły w sali na parterze przy ul. Siennej 5. Dyżury natomiast będziemy pełnić w naszym sekretariacie na I piętrze, jak zwykle w czwartki, od 17.00 do 18.00 oraz na godzinę przed spotkaniami organizowanymi w inne dni tygodnia. Chciałbym życzyć Państwu, żeby ten rok był dobry, owocny i twórczy, aby proponowany i realizowany przez nas program pomógł nam wszystkim pogłębić osobistą więź z Chrystusem i bliźnimi.

Zbigniew Mortek

ZAPRASZAMY

Msza św.

Rozpoczynamy kolejny rok pracy Klubu od mszy św., na którą zapraszamy w niedzielę 1 października o godz. 11.30 do kościoła ss. Klarysek pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej. Mszę św. odprawi nasz Kapelan, o. Stanisław Łucarz z oprawą muzyczną Chóru Organum. Po mszy św. zapraszamy na herbatę do Klubu. Będzie też okazja do rozmowy na temat planów pracy Klubu w tym roku.

Spotkania z Biblią

W środę 18 października o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny w cyklu "Spotkania z Biblią" wykład dr Marii Kantor, zatytułowany "Aramejski termin "Abba" w Biblii".

Biskup Jan Pietraszko, prorok ze św. Anny.

Sylwetkę biskupa Jana, charyzmatycznego kaznodziei i duszpasterza krakowskiej inteligencji , kandydata na ołtarze, w rozmowie z red. Przemysławem Skrzyńskim przedstawi Ludmiła Grygiel, autorka książki Prorok ze św. Anny (Znak 2017).

"Teologia przedstawień tronującej Madonny..."

W środę 25 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z księdzem dr Krzysztofem Wałczykiem SJ, które przybliży nam malarskie przedstawienie tronującej madonny oraz ich teologiczne przesłanie od najdawniejszych czasów.

Miejsca święte i nieświęte.

Państwo Joanna i Bogusław Blachniccy rozpoczynają trzeci rok spotkań z cyklu: "Miejsca święte i nie święte". Na początek zapraszamy do Chin. W pierwszej części odwiedzimy Pekin i okolice; między innymi Świątynie Nieba i Lamy, Pałac Letni i Zakazane Miasto oraz Mur Chiński i grobowce cesarzy Ming. Potem pojedziemy do X`ianu, pierwszej stolicy Chin, gdzie zobaczymy między innymi Pagodę Dzikiej Gęsi oraz oczywiście słynną Terakotową Armię.
W następnym miesiącu pokażemy część drugą. Na pierwsze spotkanie zapraszamy w czwartek 26 października o godz. 18.00.

POLECAMY

Maraton biblijny

Maraton Biblijny to całodobowe głośne czytanie Pisma Świętego. Inicjatywa takiego sposobu uczczenia Boga w Jego słowie jest podejmowana coraz szerzej przez różne grupy i zrzeszenia wiernych w różnych Kościołach. Ekumeniczny Maraton Biblijny 2017 odbędzie się w Krakowie już po raz dziewiąty. Termin 22-23 października został w tym roku wybrany ze względu na bliskość czasową 500. rocznicy Reformacji, obchodzonej 31 października. Jako miejsce pochylenia się nad tekstami Ewangelii i innych ksiąg Nowego Testamentu oraz nad Psalmami został wybrany kościół św. Wojciecha w Rynku Głównym. To tutaj bowiem, według tradycji, przybyły z Czech patron Polski miał głosić Ewangelię ówczesnym krakowianom. Głosił ją jako apostoł Kościoła niedotkniętego jeszcze rozłamami, których dziedzictwo próbujemy dziś z trudem przezwyciężyć. Wszystkich, którzy szukają w Biblii światła i mocy, zachęcamy do zgromadzenia się wokół Słowa Bożego zapisanego w Świętej Księdze w ramach tegorocznego Maratonu. To wyjątkowa okazja do wspólnego świadectwa wiary, złożonego wobec świata przez chrześcijan różnych wyznań. Przyjdźcie spotkać Boga w Jego SŁOWIE! Klub od wielu lat uczestniczy w czytaniu Pisma św. Chętnych zapraszamy do udziału i prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu Klubu do dnia 19 października br. Ekumeniczny Maraton Biblijny organizują wspólnie: Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII.

 

NAGRODA IM. IRENY SENDLEROWEJ

Stefan Wilkanowicz otrzymał Nagrodę im. Ireny Sendlerowej.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej jest przyznawana co roku polskim obywatelom, podtrzymującym polsko-żydowskie dziedzictwo i pamięć o Holokauście. Nagrodę wręczono podczas ceremonii, która odbyła się w synagodze Tempel w Krakowie 30 czerwca b.r. w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Stefan Wilkanowicz to znany nam katolicki intelektualista, publicysta, redaktor, pedagog, członek inteligencji katolickiej potępiającej antysemityzm i wzmacniającej polsko-żydowskie więzy, także w obliczu inwigilacji i represji w czasach komunizmu.

Stefan Wilkanowicz, to były dziennikarz katolickiego pisma Tygodnik Powszechny oraz były redaktor naczelny miesięcznika Znak. Od ponad pół wieku niestrudzenie odgrywa kluczową rolę w pielęgnowaniu dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o Holokauście. W latach 50. XX w. był współzałożycielem i liderem Klubu Inteligencji Katolickiej, pełnił rolę zastępcy przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz przewodniczącego Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Ponadto był redaktorem internetowego magazynu Forum: Żydzi – Chrześcijanie – Muzułmanie. W 2005 r. otrzymał od papieża Benedykta XVI Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Gratulujemy panu Stefanowi Wilkanowiczowi tak zaszczytnej nagrody i życzymy wielu lat zdrowia.

JUBILEUSZ

W dniu 23 września 2017 roku odbył się uroczysty "Wieczór wdzięczności Bogu i ludziom za 40 lat posługi Bogusława Grzybka jako organisty Parafii Mariackiej". Szczegółowe informacje o tym wyjątkowym Jubileuszu wraz z krótkim życiorysem Jubilata zostały zamieszczone tutaj.

KOMUNIKATY

Składki członkowskie

Bardzo dziękuję tym członkom Klubu, którzy regularnie opłacają składki oraz wszystkim, którzy przekazują darowizny. Przypominam, że składki członkowskie dla osób pracujących wynoszą 10 zł, a dla emerytów 5 zł miesięcznie. Ponieważ składki i darowizny stanowią jedyny dochód Klubu, bardzo gorąco apeluję do członków Klubu o regularne płacenie składek.

Drodzy Państwo, członkowie Klubu!

W związku ze wzrostem kosztów przesyłki pocztowej Biuletynu prosimy o zgłoszenie do Sekretariatu Klubu informacji, komu można przesyłać nasz program mailem. Prosimy o podanie adresu mailowego.

Przypominamy, że KIK ma swój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/klubinteligencjikatolickiejwkrakowie/ Można tam zaglądać bez konieczności logowania lub posiadania własnego konta na portalu. Zachęcamy do licznych odwiedzin i polubień oraz prosimy o wszelkie sugestie, dzięki którym nasz profil uzyska pożądany kształt, a w szczególności pożądaną treść i szatę graficzną

KATECHIZM DLA DOCIEKLIWYCH

Od trzech lat w Klubie spotyka się grupa czytająca Katechizm Kościoła Katolickiego pod kierunkiem s. Ewy Kopiec, jadwiżanki. Także w tym roku zapraszamy osoby zainteresowane pogłębianiem wiary i wiedzy. Spotkania połączone z rozmową, możliwością zadawania pytań i dzielenia się doświadczeniem, odbywać się będą raz w miesiącu, w poniedziałek o godz. 18:00,w siedzibie KIKu przy ul. Siennej 5. Chętnych prosimy o kontakt w sekretariacie podczas dyżurów. Prosimy także o przekazanie tej informacji znajomym.

ZEBRANIA SEKCJI, SPOTKANIA, DYŻURY

Klub czynny w czwartki od 17.00 do 18.00 oraz na godzinę przed spotkaniami.