BIULETYN

Nr 142/2017 Kwiecień

Spis treści
1. Zapraszamy
2. Polecamy
3. Zebrania sekcji, spotkania, dyżury

Wstał, nie ma Go tu!


Z życzeniami błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Zarząd

ZAPRASZAMY

Msza św.

Msza św. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w niedzielę 2 kwietnia o godz. 11.30 podczas Mszy św. klubowej, którą Ksiądz Kapelan, o. Stanisław Łucarz SJ, odprawi w kościele pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej. Po Mszy św. zapraszamy do Klubu na herbatę.

Bóg – człowiek – liturgia

W środę 5 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny w cyklu "Bóg – człowiek – liturgia" wykład s. dr hab. prof. UPJPII Adelajdy Sielepin, jadwiżanki. Jesteśmy w trakcie omawiania i wyjaśniania poszczególnych części Mszy św. W tym szczególnym czasie zbliżamy się do istoty tajemnicy paschalnej wyrażanej w liturgii – do modlitwy eucharystycznej.

Patronat medialny nad cyklem objął dominikański portal Liturgia.pl

Droga krzyżowa

W sobotę 8 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, zapraszamy na Drogę Krzyżową. Tym razem wybieramy się do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Plan wyjazdu:
– Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej
– Msza święta
– Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny
– Droga Krzyżowa,
posiłek - Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie.
Zapisy i wpłaty 50 zł. od osoby (podróż i posiłek) przyjmowane są w sekretariacie Klubu w godzinach dyżurów do 4 kwietnia.
Odjazd autokaru o godzinie 8.00 z parkingu przed dawnym Domem Turysty przy ul. Kopernika.

Miejsca święte i nieświęte

Tym razem w cyklu "Miejsca święte i nieświęte" Joanna i Bogusław Blachniccy zapraszają do Madrytu. Przejdziemy w kilku etapach wokół centralnej części stolicy i zaglądniemy także do ciekawych miejsc w centrum miasta. Spacer będzie przerywany czterema wycieczkami w okolice Madrytu. Będą to kolejno: malownicza dawna stolica Hiszpanii, czyli Toledo; następnie monumentalny królewski pałac Eskurial; dalej pełna zabytków Segowia; wreszcie urocze, niewielkie miasteczko Chinchón. Zapraszamy w czwartek 20 kwietnia o godz. 18.00.

Spotkania z Biblią

W środę 26 kwietnia o godz. 18.00, w ramach Spotkań z Biblią, zapraszamy na wykład – impresje dr Marii Kantor z jej niedawnego (marzec 2017) z wyjazdu do Izraela.

Orygenes+. Biblia i nauka

We współpracy z portalem Orygenes+ oraz wydawnictwem eSPe, zapraszamy w czwartek 27 kwietnia o godz. 18.00 na wykład pt. "Ewangelia Wielkiej Nocy według Jana Sebastiana; J.S. Bach – Oratorium Festo Paschali BWV 249", a naszym gościem będzie Agnieszka Żarska, muzykolog, chórmistrz, dyrygent, manager kultury (Instytut Muzykologii KUL-dyplom z wyróżnieniem, studia Zarządzania Kulturą na UJ), od lat zafascynowana polifonią wokalną oraz muzyką i kulturą dawnych epok; współzałożycielka i kierownik artystyczny Szczawnickiego Chóru Kameralnego współpracującego z orkiestrami oraz solistami nurtu HIP (Musica Aeterna Bratislava, Musica Florea, Zespół muzyki XVII i XVII w. Extempore), koncertujących wspólnie na festiwalach w Polsce i za granicą (Słowacja, Czechy, Węgry), pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu "Barokowe Eksploracje", w ramach którego odbywają się koncerty oratoryjno-kantatowe, recitale wirtuozowskie, polskie premiery oper barokowych ("Armida" G. Scarlattiego, opera koronacyjna "Costanza e fortezza" J.J. Fuxa); założycielka i kierownik artystyczny międzynarodowego Baroque Collegium 1685, które zainaugurowało działalność w 2016 roku wykonaniem Oratorium Wielkanocnego BWV 249 J.S.Bacha.

Wykład połączony będzie z promocją wydanej nakładem wydawnictwa eSPe książki Pawła Kołodziejskiego i o. Cypriana Moryca OFM pt. "Apokalipsa świętego Jana. Powieść graficzna".

Spotkanie poprowadzi Michał Wilk – biblista, założyciel i redaktor naczelny portalu "Orygenes+", redaktor naczelny miesięcznika "Żywe Słowo", wykładowca w WSD Zakonu Pijarów i WSD Zakonu Redemptorystów oraz w Dominikańskim Studium Filozoficzno-Teologicznym.

POLECAMY

Dni Tischnerowskie Tegoroczne

17. Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 20-22 kwietnia. Głównym gościem imprezy będzie wybitny niemiecki socjolog Hans Joas.

Najważniejsze punkty tegorocznych Dni Tischnerowskich to: wykład głównego gościa w ramach cyklu "Colloquia Tischneriana", "Jaskinia filozofów" z jego udziałem, a także wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
Dni Tischnerowskie są organizowane przez pięć instytucji: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (tegoroczny główny organizator), Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

ZEBRANIA SEKCJI, SPOTKANIA, DYŻURY

We wszelkich sprawach klubowych zapraszamy do sekretariatu Klubu w godzinach dyżurów czyli w czwartki od 17.00 do 18.00 oraz na godzinę przed spotkaniami organizowanymi na Siennej w inne dni tygodnia.i.